Fitness

3. Výživový mýtus: Přerušovaný půst funguje lépe, než jakákoliv jiná strava


objednat konzultaci

5 výživových mýtů, kterým stále věříte

 

3. mýtus: Přerušovaný půst funguje lépe, než jakákoliv jiná strava

Minimálně čtyři lidé co trénuji, všichni velmi aktivní dodržují tento typ stravování. Zároveň všichni čtyři mají neuvěřitelné výsledky, co se redukce váhy týče. Dva z nich jsou specializovaní lékaři, kteří nejen ve své profesi vydávají extrémní výkon jak fyzický, tak mentální.  Existují sofistikované články, že během prodloužených půstů dochází ke vzestupu mentální ostrosti, při současné absenci svalové ztráty (někdy až 70 hodin půstu). To jsou určitě výhody protokolů půstu. Nic z toho nemůžu rozporovat, jelikož to vidím na vlastní oči.

Další výhodu lze pozorovat při tréninku na lačnopři zvýšení anabolismu s výživou po tréninku. Konkrétně se zdá, že konzumace sacharidů a bílkovin po tréninku na lačno zvyšuje anabolickou buněčnou odpověď ve srovnání s tréninkem s předtréninkovým jídlem. Trénink na lačno s potréninkovým jídlem může zvýšit syntézu svalových proteinů.

Je však IF lepší než jakákoli standardní strava, která omezuje příjem kalorií?

 

Pravda - Na IF není nic výhodného kromě kalorického omezení.

Není kouzlo, že hubnete jen proto, že jste se rozhodli nejíst po dobu 16 hodin a pak jste snížili okno stravování na 8 hodin. Během okna, kdy budete jíst, pokud jíte nad udržovací příjem kalorií, budete stále přibírat na váze.

Nevýhodou IF a pro mě osobně nepřekonatelným problémem je pocit, že nejíte 16 hodin a je to naprosto v pořádku. Jen toto pomyšlení ve mně startuje stres rovnající se obavě o holý život. Realita je taková, že velká část lidí stejně jako já nepřekoná pocit hladu, nebo strach z toho, že díky haldu přijdou o své dosavadní svalové přírůstky. Samozřejmě je to velmi individuální a je to z velké míry pouze o nastavení Vaší hlavy.

Mnoho lidí řekne, že IF funguje, protože zhubli. Blahopřeji jim. Stalo se to však proto, že každý den spotřebovali méně kalorií kvůli omezenému množství času na jídlo, které museli jíst. Proč tedy zhubli? DÍKY KALORICKÉMU DEFICITU!

IF rozhodně může fungovat a taky, že funguje. Nefunguje však díky tomu, že je naše tělo nastaveno jako tělo geparda, kdy jak někteří zastánci této stravy tvrdí, jsme archetypálně nastaveni na krátké období lovu a dlouhé období trávení. Nejsme šelmy a rozklad potravy u lidí probíhá úplně jinak než u šelem. Nemusíte hladovět půl dne, abyste zhubli. Ale můžete.

Jan Doležel


objednat konzultaci Zpět

© 2021 Jan Doležel | firla.eu